DEVA Hakkında

DEVA Hakkında

Deva

1958 yılında kurulan ve faaliyetlerine başlayan DEVA, Türkiye’nin en köklü ilaç üreticilerinden biridir. Ana faaliyet konusu beşeri ilaç ve ilaç ham maddesi üretimi ile pazarlaması olan DEVA, hayvan sağlığı ürünleri, kolonya ve tıbbi ampul üretimi de gerçekleştirmektedir.

Halihazırda başta solunum sistemi, kardiyoloji, oftalmoloji, onkoloji ve hematoloji olmak üzere 13 farklı terapötik alanda 600’ün üzerinde ürün ile farklı tedavi seçenekleri sunan DEVA, ürün çeşitliliğini zenginleştirerek fark yaratmaya ve değer katmaya devam etmektedir.

Ülke Ekonomisine Değer...

Üretilebilecek her ilacı ülkemizde üreterek, erişilebilir tedavileri tıbbın hizmetine sunmayı amaç edinen DEVA, yaklaşık 2500 çalışanı, 3 üretim tesisi ve Türkiye’nin en büyük ilaç lojistik merkezi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. İleri teknoloji ile donatılmış, Avrupa GMP (Good Manufacturing Practice - İyi Üretim Uygulamaları) onaylı DEVA üretim tesisleri, yıllık 578 milyon kutu üretim kapasitesine sahiptir.

DEVA 60 yılı aşkın süredir, bir yandan yarattığı istihdam ve yerli üretim ile ekonomiye katkıda bulunurken diğer yandan ürettiği maliyet etkin tedavilerle de ilaç harcama bütçesinin azaltılması yönünde önemli bir destek sağlamaktadır. Diğer yandan dikey entegrasyon anlayışıyla pek çok üründe ham maddeden bitmiş ürüne kadar her aşamasında kendi tesislerinde üretim yapan DEVA, ilaç üretiminde dışa bağımlılığın azaltılması noktasında önemli adımlar atmıştır.

“Yerli, Güçlü, Küresel” vizyonuyla bir yandan ürün portföyünü güçlendirirken, diğer yandan uluslararası pazarlarda da ihracat operasyonlarıyla büyümek için yeni adımlar atmaya devam etmektedir.

Öncelik AR-GE...

DEVA’nın değer katan ürünlere sahip geniş ürün portföyünün temelinde Ar-Ge stratejisi yer almaktadır. Bu bakış açısıyla her yıl cironun yaklaşık %7’si Ar-Ge çalışmalarına ayrılmaktadır. Turkishtime’ın yaptığı araştırmaya göre DEVA, ilaç sektöründe Ar-Ge’ye en çok kaynak ayıran ilaç şirketi seçilmiştir.*

2010 yılında Ar-Ge Merkezi belgesi alan DEVARGE, 7000 m2 kapalı alanı, konusunda uzman 278 bilim insanı ile Türk ilaç sektörünün en büyük Ar-Ge merkezidir. DEVA, çoğunluğu doktora ve yüksek lisans eğitimi almış yetkin Ar-Ge kadrosu, güncel teknoloji ile donatılmış kapsamlı ekipman parkuru ile Türk ilaç sektöründeki üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmeyi ve farklı terapötik alanlarda inovatif yaklaşımlarla ürün geliştirmeyi hedeflemektedir.

Ar-Ge faaliyetleri ile DEVA, 2015 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 4. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde ilaç sektörünün en iyi Ar-Ge merkezine sahip ilaç şirketi seçilmiştir. DEVA ayrıca, yapmış olduğu Ar-Ge faaliyetleri ile ilaç ve eczacılık sektörünün en prestijli ödüllerinden olan Altın Havan “En İyi Ar-Ge Ödülü”ne 3 kez (2013, 2015 ve 2017 yıllarında) layık görülmüştür.

Küresel Vizyon...

Küresel ölçekte erişilebilir tedavileri tıbbın hizmetine sunmak için çalışan DEVA, ihracat stratejisini Türk ilaç endüstrisini tüm dünyaya tanıtabilmek ve ulusal ekonomiye katkı sağlamak üzerine kurmuştur. Bölgesel büyüme operasyonları ve ihracat faaliyetleri artarak devam eden DEVA, aralarında Amerika, İsviçre ve Almanya gibi ülkelerin de yer aldığı 60’tan fazla ülkede 800’ün üzerinde ürün ruhsatına sahiptir. DEVA, EU GMP onaylı tüm üretim tesislerinde ve ayrıca US FDA onayına sahi Kartepe üretim tesisinde uluslararası kalite standartlarıyla ürettiği ilaç ve ilaç ham madesini hali hazırda 50’den fazla ülkeye ihraç etmektedir.

Dijitalleşen Dünyada Devadijital...

İlaç sektöründe yeni bir sayfa açan dijitalleşme ile birlikte DEVA da paydaşlarıyla iletişiminde yenilikçi yöntemlere başvurarak, yeni dönemin ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla dijital platformunu hayata geçirmiştir. Bu amaçla; DEVA dijital platformunu kurarak hem güncel medikal bilgileri kullanıcıların hizmetine sunmakta, hem de portföyünde yer alan ürün ve tedavi seçeneklerini kolay erişilebilir hale getirmektedir. Web tabanlı platformların sıkça tercih edildiği günümüzde, Devadijital her türlü online toplantının ve uzaktan erişimin kolaylıkla gerçekleştirilebilmesini sağlayacak, farklı modüller aracılığıyla mesleki olarak bilgi birikiminizi genişletmeye olanak sunacaktır.

Dijital dünyada atacağımız her yeni adımda sizlerin de yanımızda olması bize güç katacaktır.

* Turkishtime, “AR-GE 250, Türkiye’nin AR-GE Harcamaları En Yüksek 250 Şirketi”, http://www.turkishtimedergi.com/arge250/pdf/arge-250-2019.pdf, Son Erişim Tarihi: 06.12.2020

Üretim Tesislerimiz

Çerkezköy ve Kartepe’de olmak üzere 2 ayrı lokasyonda 3 üretim tesisi bulunan DEVA, toplamda 151.551 m2 arazi üzerine kurulu 67.242 m2 kapalı alana sahip tesislerinde, yenilikçi ve farklı ürünleri yüksek kaliteli bir deneyim ile sunma, küresel ölçekte sağlıklı yaşama herkesin erişebilmesi amacıyla, rekabet ettiği alanlarda dev ilaç markaları yaratarak ilk tercih olma hedefiyle üretim yapmaktadır. T.C. Sağlık Bakanlığı, TGHB, EU GMP onaylı tüm üretim tesislerinde ve ayrıca US FDA onayına sahip Kartepe üretim tesisinde üretimine devam eden DEVA, yıllık 578 milyon kutu ilaç üretim kapasitesine sahiptir.

DEVA Üretim Tesisi

Birbirinden bağımsız üretim alanları, güncel teknolojiyle donatılmış laboratuvarları, eğitimli ve konusunda uzman personelden oluşan güçlü kadrosuyla üretim yapan DEVA, tesisleri ile Türkiye’de en kapsamlı üretim yapan yerli ilaç şirketlerinden biri konumundadır. Hali hazırda steril ve non steril ürün formlarında çok çeşitli ürünler üretilmektedir. Bu ürünler arasında; likit, semi-solid, solid, sefalosporin, penisilin, hormon ve inhalasyon ürünleri, solid onkoloji, likit onkoloji, hayvan sağlığı ürünleri, ilaç aktif maddeleri ile birlikte, ampul, likit ve liyofilize flakon ve BFS teknolojisi ile göz damlaları ve steril enjektabl ürünler için tıbbi ampul ve kolonya üretimleri de devam etmektedir.

DEVA Üretim Tesisi

Ayrıca, Çerkezköy’de 8600 m2 üzerine kurulan ve 32000 palet kapasitesine sahip lojistik merkezinden günlük olarak 2 milyon kutuya kadar ilaç dağıtımı yapılabilmektedir. Yurt içi ve yurt dışı pazarlar için üretilen tüm ürünlerin tek merkezde toplanacağı tesis, Türkiye’de yer alan ilaç firmaları arasında en büyük lojistik merkezi olma özelliği taşıyor.

Tanıtım Filmi