oftalmoloji nedir?

Oftalmoloji

Oftalmoloji nedir? 

Oftalmoloji, göz ve görme sistemi hastalıklarının teşhisi, tedavisi ve önlenmesi ile ilgilenen bir tıp dalıdır.
Göz, çevresindeki yapılar ve görme sistemi bir dizi klinik durumdan etkilenebilir. Oftalmoloji, mikrocerrahi ile birlikte bu tür durumların teşhis ve tedavisini içerir.

Kime Oftalmolog Denir? 

Bir “oftalmolog” ya da diğer bir ifade ile “göz doktoru” göz ve görme bakımı konusunda uzmanlaşmış tıp doktorudur. Oftalmologlar, eğitim seviyeleri ve teşhis ve tedavi edebilme yetkileri ile diğer göz sağlığı porefesyonelleri olan optometristlerden ve optisyenlerden farklıdır.

Gözlerinizi kontrol ettirme zamanı geldiğinde, ihtiyaçlarınız için doğru göz sağlığı profesyonelleri ile görüştüğünüzden emin olun. Göz sağlığı ekibinin her bir üyesi, göz sağlığını ve bakımı sağlamada önemli bir rol oynar, ancak birçok kişi rollerini karıştırır. Eğitim ve uzmanlık seviyeleri, yetkinlikleri ile  göz sağlığı profesyonelleri birbirlerinden ayrılır ve uzmanlık alanları temel farkı yaratır.

Göz Hastalıkları uzmanı yani Oftalmologlar; 12 ila 13 yıllık tıp eğitim ve öğretimi tamamlar ve tıbbi ve cerrahi tedavi uygulama yetkisine sahip olurlar. Bu kapsamlı eğitim, oftalmologların geniş bir yelpazede durumu teşhis ve tedavi etmesine olanak tanır. Genel olarak eğitim, altı yıllık bir tıp eğitimi ve bunu takip eden en az dört yıllık ek göz hatalıkları ve tedavisi üzerine tıbbi uzmanlık eğitimi içerir.

Bir göz doktoru, tüm göz hastalıklarını teşhis ve tedavi eder, göz ile ilgili gerekli tüm cerrahi müdehaleleri gerçekleştirir, görme sorunlarını içinde yer alan refraksiyon kusurlarını düzeltmek için gözlük ve kontakt lens reçete eder... Göz hastalıkları uzmanları tıp doktoru oldukları için doğrudan gözle ilgili olmayan diğer sağlık sorunlarını tanıyabilir ve bu hastaları tedavi için doğru tıp doktorlarına yönlendirebilirler.
 

Referans:

1.    What is ophthalmology? The Royal Collage of Ophtalmology Website https://www.rcophth.ac.uk/about/what-is-ophthalmology/
2.    What is an Ophthalmologist? American Academy of Ophthalmology Written By: Jennifer Churchill and Dan T. Gudgel Reviewed By: Stephanie Jones Marioneaux MD Jan. 18, 2019